Il lato oscuro del clenbuterolo

Jakou vybrat k PC klávesnici? Záleží na tom, zda chcete psát, či hrát

Při výběru klávesnice pro váš počítač je důležité zvážit mnoho faktorů, od typu technologie až po funkce, speciální prvky či design. Klávesnice mohou mít nespočet různých vlastností, které je třeba vzít v úvahu v závislosti na tom, k čemu budete tento důležitý doplněk PC používat.

Ilustrační foto, zdroj: Freepik.com

Typy klávesnic

Herní klávesnici lze vybírat z několika variant, stejně jako v případě, že hledáte ideální nástroj pro psaní. A jak už to tak bývá, každá má svá pro i proti. Mezi nejrozšířenější patří dva typy:

Mechanické klávesnice mají širší možnosti modifikace a mimo to se i snadněji opravují. Tento typ klávesnic disponuje samostatným spínačem pro každou klávesu – pokud tedy některá začne zlobit, jde snadno vyměnit za novou. Výrobci navíc nabízejí různé druhy spínačů, které se liší možnostmi akce nebo třeba zvukovými efekty, což uživatelům umožňuje individuální nastavení dle představ.

Za účelem modifikací membránových klávesnic existuje také velké množství aftermarketových doplňků, jako jsou různé klávesové kryty, kabely a klávesy s odlišným profilem, které mohou zlepšit vzhled, ergonomii a výkon zařízení. Díky tomu jsou mechanické klávesnice oblíbenou volbou nadšenců do počítačových her, ale i profesionálních uživatelů z různých oborů a všech, kteří chtějí mít co největší možnost ovlivnit vzhled a funkce k obrazu svému.

Membránové klávesnice jsou cenově dostupnější a mohou být (v závislosti na stylu užívání) tišší než klávesnice mechanické, nemívají ale tak dobrou odezvu.

Design klávesnic

Na trhu je mnoho designů klávesnic, které se liší nejen vzhledem, ale i tím, jaké pohodlí poskytují při práci či hraní her.

  • Klasické klávesnice jsou největší a mají standardní klávesy.
  • Tenké a kompaktní klávesnice jsou vhodné na cestování, ale nemusejí disponovat kompletní škálou kláves.
  • Herní klávesnice mají speciální funkce pro hráče.
  • Ergonomické vycházejí vstříc například uživatelům s nemocnými klouby.
  • TKL klávesnice jsou menší verzí s méně klávesami, ideální pro hráče, kteří nepotřebují numerickou část a chtějí ušetřit místo na stole. Také tyto klávesnice mohou vyhovovat speciálním ergonomickým požadavkům některých uživatelů.

Funkce klávesnic

Kromě základních funkcí a prvků mohou mít klávesnice i některé další, které mohou zlepšit uživatelský komfort. Patří mezi ně například programovatelné klávesy, multimediální ovládání, USB porty, bezdrátové připojení, či dokonce i čtečky otisků prstů pro snadnější přihlašování. Další populární funkcí klávesnicje RGB podsvícení s možností nastavit vlastní barvy světla.

Konečné rozhodnutí při výběru bude tedy záviset hlavně na vašich individuálních potřebách a preferencích. Hráči zajisté ocení klávesnici s programovatelnými klávesami a rychlou odezvou. Pokud ale trávíte hodně času hlavně psaním, může být pro vás důležitá ergonomická klávesnice, která pomůže snížit únavu kloubů.